Malinowynos.pl
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Domowy Kwas Chlebowy - Gozdawa

blog MalinowyNos

Link do filmu - https://www.youtube.com/watch?v=ArzBf9q1Kio

Przepis na domowy kwas chlebowy

Z tego odcinka wideo-poradnika dowiesz się, jak sporządzić orzeźwiający kwas chlebowy. Ten napój nie jest może tak popularny jak cydr czy piwo, ale równie pyszny, a w dodatku posiada liczne prozdrowotne właściwości. Nie ma w tym nic dziwnego, bo jest cenionym, naturalnym probiotykiem. Zwykle otrzymuje się go w wyniku fermentacji chleba, ale my użyjemy dziś skoncentrowanego kwasu chlebowego marki Gozdawa.

Zapraszamy również do obejrzenia naszego filmu na temat produkcji piwa z koncentratu (brew kitu).

 

Składniki na 10 l kwasu chlebowego:

  • skoncentrowany kwas chlebowy Gozdawa,
  • drożdże górnej fermentacji Gozdawa POK V,
  • 500 g cukru + 80 g do refermentacji,
  • ok. 10 l wody,

 

Sprzęt do produkcji kwasu chlebowego:

  • balon z korkiem i rurką fermentacyjną,
  • pojemnik fermentacyjny z kranikiem,
  • wężyk do zlewania znad osadu,
  • mieszadło,
  • butelki + kapsle,
  • kapslownica,
  • ew. myjka i suszarka do butelek.

 

Przygotowanie kwasu chlebowego do fermentacji

Najpierw podgrzej w garnku 4 litry wody, a następnie wsyp zawartość saszetki z kwasem chlebowym Gozdawa. Doprowadź roztwór do wrzenia i gotuj przez kilka minut, mieszając od czasu do czasu. Zapewne zwrócisz uwagę na piękny zapach koncentratu. Pochodzi on z naturalnych ekstraktów słodowych i zestawu przypraw, dlatego otrzymany kwas chlebowy powinien smakować równie dobrze, jak ten sporządzony na bazie chleba.

Po ugotowaniu musisz przecedzić roztwór przez gęste sito, żeby usunąć naleciałości z ekstraktów słodowych i przypraw. Wykorzystaj do tego duży garnek, na który położysz sitko i dodatkowo gazę. Kiedy już odfiltrujesz płyn, rozpuść w nim ok. 0.5 kg cukru.

Teraz przygotuj balon, w którym przeprowadzisz fermentację napitku. Najpierw wlej do niego ok. 4 l przegotowanej zimnej wody, a dopiero potem dodaj gorący kwas chlebowy. Dzięki temu nie musisz czekać, aż płyn wystygnie. Następnie uzupełnij balon zimną wodą do 10 l, aby nastaw osiągnął temperaturę ok. 30 °C. Na koniec zadaj drożdże, zamknij szczelnie balon korkiem z rurką fermentacyjną i odstaw. Napój powinien fermentować ok. 1 tydzień.  

Z jednego opakowania gotowego kwasu chlebowego możesz uzyskać ok. 10 litrów trunku, ale warto zrobić  większy, 20-litrowy zapas. W tym celu musisz najpierw podpiec kilka kromek ciemnego pieczywa, zalać je wrzątkiem i odstawić na dobę. Przecedzony wywar wystarczy połączyć  z  nastawem z koncentratu i dodać drożdże.

 

Butelkowanie i refermentacja kwasu chlebowego

Jeśli z balona nie wydziela się dwutlenek  węgla, z pewnością cukier zdążył odfermentować i trunek zyskał trochę mocy. Teraz możesz już spokojnie rozlać do butelek swój orzeźwiający, lekki napitek. Przygotuj do tego celu czyste butelki  o pojemności 0.5 l, kapsle i kapslownice. Przedtem jednak razimy zlać płyn znad osadu do pojemnika fermentacyjnego wyposażonego w kranik. Dzięki temu Twój domowy kwas chlebowy będzie czystszy i bardziej przejrzysty. Oczywiście zanim go rozlejesz, musisz najpierw umyć i wysuszyć butelki. Aby ta czynność przebiegła sprawniej, polecamy użycie praktycznych akcesoriów -  myjki i suszarki. Nie zapomnij też o wysterylizowaniu kapsli we wrzątku.

Kwas chlebowy to trunek gazowany, dlatego należy poddać do refermentacji. Możesz to zrobić dodając bezpośrednio po 4 g cukru na 0.5 butelkę. My wybraliśmy wygodniejszy sposób – rozpuściliśmy 80 g cukru w niewielkiej ilości gorącej wody i tak przygotowany syrop wymieszaliśmy z kwasem chlebowym.

Po dodaniu cukru, wreszcie nadeszła pora na rozlanie trunku do butelek. Jeśli tak jak my, zlałeś płyn znad osadu do pojemnika z kranikiem, masz ułatwione zadanie. Dzięki temu nie uronisz żadnej cennej kropli i w każdej chwili możesz przerwać rozlewanie.

Tak napełnione butelki musisz teraz szczelnie zamknąć. Najlepiej użyć do tego celu kapslownicy stołowej, dzięki której zrobisz to szybko i bezpiecznie. A kiedy napitek znajdzie się już w butelkach, odstaw je na 3 dni do ciepłego pomieszczenia, po czym przenieś je do piwnicy lub w inne chłodne miejsce. Swój domowy kwas chlebowy możesz spożywać już po jednej dobie od schłodzenia.

 

To już wszystko w tym odcinku wideo-poradnika. Zachęcamy do odwiedzin naszego profilu na facebook’u Malinowynos.pl, na którym zamieszczamy wiele ciekawostek, a także co jakiś czas przeprowadzamy konkursy z atrakcyjnymi nagrodami. Zapraszamy też do naszego sklepu Malinowy Nos, w którym udostępniamy szeroką ofertę butelek, balonów, składników i sprzętu niezbędnego w domowej produkcji alkoholu.

 

Do zobaczenia w kolejnych wideo-poradnikach, w których prezentujemy przepisy na wina i inne godne polecenia trunki. Subskrybujcie nasz kanał YouTube, aby nie przegapić żadnego odcinka!

[product search="gozdawa"]

Komentarze do wpisu (0)

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium