Jak szybko i szczelnie zamknąć wiele butelek? Korkownice, kapslownice i zaciskarki

26 sty 2015

Zlanie napoju do butelek to tylko połowa sukcesu. Butelkowanie wymaga jeszcze, by szczelnie zamknąć wszystkie naczynia. Najszybciej i najskuteczniej możesz to zrobić przy użyciu popularnych narzędzi, adresowanych do domowych producentów alkoholi. Poza tym artykułem, cenne informacje znajdziesz również w naszym wpisie na temat podstawowego sprzętu domowego winiarza.

 

Korkownice do butelek na wino

Nie ma lepszego zamknięcia do butelek od wina niż korek. I nie ma lepszego sposobu, na wciśnięcie korka do szyjki niż użycie korkownicy. Najbardziej popularne urządzenia tego rodzaju, to korkownice dwuramienne. Zamykanie butelki przy ich pomocy przypomina używanie klasycznego, dwuramiennego korkociągu. Tyle, że działamy w drugą stronę, a w korek nie trzeba nic wkręcać. Korkownica dwuramienna ma zwężaną tubę, w której trzeba umieścić korek. Następnie nakładasz korkownicę na butelkę i ciągniesz za ramiona. Korek jest przeciskany przez tubę, a więc zwęża się i wchodzi do szyjki. Prościej już się nie da. Dobre korkownice tego rodzaju kupisz już za kilkadziesiąt złotych.

Tańszą alternatywą są tzw. korkownice młotkowe. Ich nazwa bierze się stąd, że wymagają użycia gumowego młotka. W tym wypadku też dostajesz zwężaną tubę, ale korkownica nie ma ramion, a korek przeciskasz za pomocą tłoka, w który uderzasz młotkiem. Nie jest to tak doskonałe rozwiązanie, jak korkownica dwuramienna, ale warto mieć je w zanadrzu – na wypadek uszkodzenia droższego narzędzia.

 

Kapslownice do butelek na piwo

W przypadku butelek na piwo, najpowszechniej stosowanym zamknięciem jest oczywiście kapsel. W ten sposób zamykają browar profesjonalni producenci, a i domowi wytwórcy mogą wykorzystać kapsle przy pomocy odpowiednich akcesoriów. Podobnie, jak z korkownicami, najpopularniejsze kapslownice to modele dwuramienne. Prywatni producenci najchętniej sięgają po kapslownice Greta oraz Emily. Narzędzia tego rodzaju są bajecznie proste w obsłudze. Nakładasz kapsel na butelkę, a kapslownicę na kapsel. Ciągniesz za ramiona i gotowe. Butelka szczelnie zamknięta. Teraz pozostaje tylko czekać na charakterystyczne „pssst”, gdy otworzysz domowe piwko za kilka tygodni.

Natomiast przy dużych nastawach i bardziej ambitnym producentom polecamy kapslownice stołowe. Sprawdzą się one najlepiej, gdy chcesz urządzisz sobie wysokiej jakości domową warzelnię. Kapslownicę stołową można na stałe przytwierdzić do blatu. Zamykanie butelek za jej pomocą jest równie proste, jak używanie modeli dwuramiennych. Tyle, że w tym wypadku należy pociągnąć za jeden uchwyt.

W sprzedaży znajdziesz też kapslownice młotkowe. Analogicznie do korkownic, kapslownicę tego rodzaju warto mieć jako rozwiązanie rezerwowe.

 

Zaciskarki do zakrętek

Aby zamknąć butelkę przy pomocy zakrętki, nie potrzeba żadnych dodatkowych narzędzi. Ale jeśli chcesz zamknąć butelkę profesjonalnie, przyda się zaciskarka. Co to takiego? Najprościej mówiąc, zaciskarka do nakrętek to urządzenie do zgniatania tzw. pierścienia gwarancyjnego przy nakrętkach. Wystarczy, że nałożysz akcesorium na zakrętkę a następnie obrócisz pokrętłem zaciskarki, a pierścień zostanie równomiernie ściśnięty. W efekcie otrzymujesz idealnie szczelnie zamkniętą butelkę, a nakrętka wyda z siebie charakterystyczny trzask podczas otwierania. 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Obejrzyj nasz wideo-poradnik na temat produkcji wina. Zapraszamy też na fanpage Malinowy Nos na Facebooku!

 

Produkty, które mogą się przydać

Wszelkie prawa zastrzeżone. Malinowynos.pl © 2014-2020.

Realizacja: indemi.pl