Malinowynos.pl
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Cydr truskawkowy

blog MalinowyNos

Link do I części filmu - https://www.youtube.com/watch?v=IgyZjtUxLrM

Link do II części filmu - https://www.youtube.com/watch?v=gcB6Xx9gT2Y

Serwus z tej strony Malinowy Nos! Dla odmiany będziemy dziś robić cydr truskawkowy.

Mam tutaj trzy różne cydry:

  1. kwiatowy (z kwiatów czarnego bzu)

  2. truskawkowy

  3. gruszkowy

Niestety mam tylko jedno wolne wiaderko fermentacyjne, obecnie wszystko jest pozajmowane, tak że będę robił je po kolei - nie wszystkie naraz. No i trzeba wybrać któryś, ale jak widzicie już po tytule, z tych trzech najbardziej interesuje mnie cydr truskawkowy. Mam wrażenie, że to jest numer jeden z tych trzech i będzie najlepszy. Kwiatowy też będzie super, ale na chwilę obecną chciałbym zrobić jako pierwszy właśnie cydr truskawkowy.

Te cydry pojawiły się u nas w sklepie dopiero niedawno. Z takiej puszki możemy zrobić nawet do 23 litrów. Ja będę robił nieco mniej, żeby był trochę intensywniejszy w smaku - koło 20-21 litrów.

A tu przede mną jest słodziwo. Nie jest to cukier, ale glukoza. Będę dodawał jej 1,5 kilograma. Na glukozie są troszkę lepsze efekty smakowe niż na cukrze, więc to właśnie jej użyję w tym przepisie.

 

Co znajduje się w puszce i jak zrobić cydr truskawkowy?

Co mamy w puszce? Instrukcje obsługi, drożdże do cydru, aromat truskawkowy… Ten ostatni przyda się na koniec, żeby jeszcze podbić smak truskawki - będziemy tę saszetkę dodawać już do samych butelek podczas wlewania cydru. Na razie aromat nie jest nam potrzebny.

Drożdże odkładamy na razie też, a puszkę musimy otworzyć otwieraczem do puszek.

Otwieramy puszkę, przygotujemy wiaderko, woda się już grzeje - tak że będzie można rozpuszczać glukozę.

Mamy w środku prawie 2 kg skoncentrowanej truskawki do naszego cydru. Przelewam to do wiaderka fermentacyjnego. Idę po wodę, rozpuszczam glukozę, wszystko ląduje w wiadrze i uzupełniam do około 21 litrów wodą.

Tym sposobem mamy w wiaderku fermentacyjnym cały cydr truskawkowy. Do tego półtora kilograma glukozy. Jeżeli byście dawali cukier, to około 1,3 kg. Wiadro dopełniłem wodą dokładnie do 21 litrów. Maksymalnie można zrobić 23 litry.

Oczywiście zmierzymy sobie, ile jest cukru, żeby wiedzieć, czego się spodziewać po fermentacji. Pobieram próbkę - cukromierz pokazuje 13 BLG. Daje to około 5,5% alkoholu. Po fermentacji będziemy mieli ponad pięcioprocentowy cydr. To za jakiś jeden, dwa tygodnie… Zakładam, że tyle czasu maksymalnie będzie trwała fermentacja.

Na filmie widzicie, jak obecnie wygląda kolorek. Jest to delikatna barwa truskawkowa. Oczywiście po dodaniu drożdży bardzo to zmętnieje. Nie jest za słodki… Jak wyfermentuje, to będzie wytrawny i będziemy go dosładzać.

Jedyne co musimy jeszcze zrobić to dodać drożdże do cydru. Wsypuję je bezpośrednio i mieszam. No i gotowe!

Odstawiamy wiadro w ciepłe miejsce na około 2 tygodnie. Cydr wyfermentuje i będziemy wtedy dosładzać go do refermentacji butelkowej i butelkować. W drugiej części pewnie będziemy już smakować, jak się ma. Nalejemy sobie do szklaneczki i zobaczymy.

 

 

 

Minęły dwa tygodnie od nastawienia cydru. Z naszej puszki zrobiliśmy wiadro 21 litrów cydru truskawkowego. Fermentacja ustała, więc przypuszczam, że trunek jest gotowy do butelkowania. Tak że upewnimy się jeszcze tylko cukromierzem, czy faktycznie nie ma cukru. Jeśli nie ma, to dosładzamy do refermentacji w butelkach. Dodajemy aromat truskawkowy z opakowania i butelkujemy.

Sprawdzanie cukromierzem i dodawanie cukru do refermentacji

I co nam mówi cukromierz? Cukromierz mówi, że cukru nie ma. Zatopił się cały, tak że cukier w cydrze wyfermentował, możemy przystąpić do dalszych etapów. Osadu jest bardzo niewiele - praktycznie w ogóle go nie ma. Minimalnie się coś tam wytrąciło z fermentacji.

Teraz będziemy dodawać cukier. Po po to robić? Po to, żeby cydr nam się nagazował po dodaniu go do butelek. Chcemy, żeby cydr był musujący, gazowany. Dodajemy około 4 gramów cukru na 0,5 litra.

Można to zrobić na dwa sposoby. Albo dosypujemy do każdej butelki - odmierzamy sobie miareczką cukier i do każdej butelki sypiemy. Albo od razu dodajemy odpowiednią ilość do wiadra. Skoro mamy 21 litrów cydru, a musimy dodać 4 gramy na 0,5 litra, czyli łącznie 168 gramów… Do tego 1 literek, a więc łącznie 170 gramów.

Rozpuszczę to w minimalnej ilości wody i doleję do wiadra. Dodam też aromat. Wymieszam i wszystko ląduje do butelek. Kapslujemy i gotowe.

Nie będę przelewał tego cydru do drugiego wiaderka. Osadu praktycznie w ogóle nie ma, więc nie widzę sensu w wykonywaniu takiego zabiegu. Cydr jest czysty, tak że idę rozpuścić cukier, umyć i zdezynfekować butelki… To ostatnie też jest bardzo ważne - butelki muszą być czyste, żeby cydr nam się nie zainfekował. Następnie możemy przystąpić do butelkowania.

Butelkowanie cydru truskawkowego

No i cydr mamy w butelkach - wyszły dwie kraty. Odstawiamy dalej w ciepłe miejsce na około dwa tygodnie. Niech sobie dofermentuje ten cukier, cydr się nagazuje i za dwa tygodnie możemy odstawiać w chłodne miejsce na jakiś czas. Myślę, że skosztujemy tego cydru, jak już się nagazuje.

Cydr po tygodniu w butelkach

Miałem czekać dwa tygodnie na nagazowanie tych naszych cydrów truskawkowych, ale… nie wytrzymałem i wziąłem się za to już po tygodniu. Otworzymy i zobaczymy, czy się nagazowało to, co tu mamy. Na filmie pokazuję Wam też, jak wygląda nasz napój.

Jest pyszny, delikatnie truskawkowy. Mógłby być bardziej intensywny w smaku, ale jest bardzo dobry.

 

PS Zachęcam też do subskrypcji naszego kanału na YouTube oraz zasilania szeregów grupy Malinowe Nosy na Facebooku!

 

[product show="new" slider="true"]

 

[product category_id="212" slider="true"]

Komentarze do wpisu (0)

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium