Wino z Mandarynek cz. 4 - próba smakowa, pozbywanie się osadu.

28 mar 2018

Serwus, z tej strony Malinowy Nos! Witajcie w kolejnej części naszych nastawów mandarynkowych. Zapraszam do oglądania.

Poprzednie części z tej serii znajdziecie tutaj:

 1. Wino z mandarynek - część 1
 2. Wino z mandarynek - część 2
 3. Wino z mandarynek - część 3

Pewnie martwiliście się, czy jeszcze coś będzie na tym kanale, bo dawno nic nie nagrywałem. Byłem trochę zajęty. Rodzinka z Anglii przyjechała i nie było czasu na winiarnię - na materiały tym bardziej. Tak że wybaczcie!

Jestem już i zamierzam trochę przygotować studio-winiarnię. Niebawem zacznie się sezon. Zaczyna się robić ciepło, więc i owoce, i kwiaty zaczną się pojawiać. Powoli musimy już myśleć o zwalnianiu balonów. Pamiętajcie o tym - zimowe wina już powoli odkładamy. Zapominamy o nich. Jak już ktoś nastawił, to ciągniemy to do końca, ale jeśli ktoś myśli np. o nastawieniu wina ryżowego, to ja bym się zastanowił, czy warto. Na pół roku zajmiemy balon, a za chwilę będzie dużo fajnych win owocowych, kwiatowych i będzie Wam brakować tych balonów i wiaderek fermentacyjnych.

Jak smakują nasze nastawy mandarynkowe?

Okej, wracając do tematu filmu. Mam tu dwa nastawy z winem mandarynkowym. Pierwsze, które robiłem to jest nastaw z całych fermentujących owoców. To znaczy nie dosłownie całych, bo je obierałem i mieliłem. A drugi nastaw jest zrobiony z samego wyciśniętego sokowirówką soku.

Dwa nastawy - zobaczymy i spróbujemy, jak smakują. Czy jest różnica? Jeśli smak będzie podobny, to myślę, że je połączę i z dwóch zrobię jeden miksik. Zaoszczędzę w ten sposób trochę miejsca. Nie widzę sensu ciągnąć dalej dwóch naraz.

Ten z sokowirówki jest ładniejszy, bardziej klarowny - kolorek ma bardzo ładny. W tym z całych owoców osadu i mętności jest dużo więcej. Przypuszczam jednak, że w smaku będą podobne.

W środku naczyń oczywiście pachnie mandarynkami. Ogólnie nie jestem zwolennikiem wina z mandarynek, pomarańczy… Tak że raczej nie będę zadowolony, ale zobaczymy. Nic tu się nie dzieje. Resztki owoców pływają na górze. Cisza i spokój.

Minęły dwa miesiące od nastawienia tych dwóch nastawów. Dwa miesiące wino fermentowało, więc co miało wypracować, to wypracowało. Nie ma się co dziwić, że nic się nie dzieje.

Mam w kieliszkach próbki z obu nastawów. Wyglądają bardzo podobnie. To z soku jest minimalnie klarowniejsze, ale poza tym różnica jest niewielka.

Jak smakują? W pierwszej próbce cukier jest praktycznie zerowy, wino wytrawne, delikatnie mandarynkowe. W drugim cukru jest jeszcze dużo więcej. Nie wiem, ile cukru dodawałem… Smak jest intensywniejszy. Czuć delikatną ostrość w smaku - nie wiem, z czego ona wynika, ale też jest okej.

Różnica mimo wszystko jest niewielka. Myślę, że można spokojnie te wina połączyć.

Ogólnie szału to wino nie robi. Mandarynki nie są moim faworytem, jeżeli chodzi o wina owocowo-cytrusowe.

Odstawiam do dalszego klarowania

Okej. Dzięki gęstemu sitku pozbyłem się resztki owoców. Oba te nastawy przelałem z powrotem do słoja 12-litrowego. Zostało mi jeszcze kilka litrów, ale to będzie partia degustacyjna - może ewentualnie przeleję to do większej butelki i odstawię do klarowania. We wiadrze zostałoby mi z 10 litrów przestrzeni, więc wolałem wypełnić słój.

Winko więc odstawiam dalej. Niech się klaruje. Jest już bez osadu, bez resztek. Oczywiście minimalnie trochę osadu przeszło przez sitko przy zlewaniu, ale to wszystko siądzie, więc nie ma się co przejmować.

W materiale z mandarynek nastawiałem też wino z pomarańczy. I właśnie na filmie możecie je również podziwiać. Jest już późno, więc zajrzę do niego innym razem, ale też trzeba by je zlać znad osadu. Niewiele tam zostanie, może z pięć litrów… W następnym materiale postaram się do niego zajrzeć, zlać znad osadu, ewentualnie dosłodzić i skosztować. Ładny ma kolorek. Najwyższa pora na to wino, tak że pewnie pojawi się niebawem. Trochę jeszcze pracuje, więc może coś jest jeszcze cukru w nim.

Uwaga na pleśń!

Na koniec chciałem jeszcze Wam pokazać jedną rzecz. Specjalnie dla Was coś wyhodowałem i chciałem Wam to pokazać - są to okazy pleśni we wiadrze. Jeżeli w Waszym winie pojawi się coś takiego… a jak ktoś robi kompoty, soki, to czasem w piwnicy na kompotach się to właśnie pojawia. Jeśli tak się stanie, to już niestety nic dobrego z napoju nie będzie. Jeżeli w winie Wam się taka pleśń pojawi - niekoniecznie taka dorodna, jak u mnie, bo ona była specjalnie hodowana - to niestety wino nie jest już za bardzo do odzyskania. Raczej już trzeba się liczyć z tym, że wino jest do wylania. Tak że nie pozwólcie na to, żeby taka pleśń się pojawiła u Was w winie!

I w tym odcinku to tyle. Zamierzam w najbliższym czasie trochę odświeżyć studio. Będzie kilka zmian. To wszystko jest już stare. Trzeba zmienić studio, żeby nie było takie samo na wszystkich filmikach - niebawem zobaczycie, jak to będzie wyglądać.

A poza tym, to życzę Wam powodzenia! Zapraszam do komentowania, do lajkowania oraz do oglądania poprzednich części tego materiału i innych filmów. Wpadnijcie też koniecznie na naszą grupę Malinowe Nosy na Facebooku i subskrybujcie nasz kanał na YouTube!

Do zobaczenia w kolejnych odcinkach. Serwus!

 

Produkty, które mogą się przydać

Pożywka Activit

Pożywka Activit

 • 2,49 zł
Drożdże Bayanus G995 do wina

Drożdże Bayanus G995 do wina

 • 2,59 zł
Sitko gęste fi 90 mm

Sitko gęste fi 90 mm

 • 4,99 zł
Sitko gęste fi 120 mm

Sitko gęste fi 120 mm

 • 5,99 zł
Sitko gęste fi 150 mm

Sitko gęste fi 150 mm

 • 7,41 zł
Wiadro okrągłe 10 L + rączka plastikowa pasek

Wiadro okrągłe 10 L + rączka plastikowa pasek

 • 7,50 zł
Sitko gęste fi 200 mm

Sitko gęste fi 200 mm

 • 9,99 zł
Wiadro okrągłe 15 L + metalowa rączka okrągła

Wiadro okrągłe 15 L + metalowa rączka okrągła

 • 11,99 zł
Sitko gęste fi 250 mm

Sitko gęste fi 250 mm

 • 12,99 zł
Wiadro okrągłe 20 L + rączka metalowa z tulejką

Wiadro okrągłe 20 L + rączka metalowa z tulejką

 • 15,18 zł
Wiadro okrągłe 25 L + rączka metalowa z tulejką

Wiadro okrągłe 25 L + rączka metalowa z tulejką

 • 16,29 zł
Wiadro okrągłe 33 L + rączka metalowa z tulejką

Wiadro okrągłe 33 L + rączka metalowa z tulejką

 • 17,99 zł

10%

Pojemnik fermentacyjny fermentor biały 34,5 L + Skala 26 litrów

Pojemnik fermentacyjny fermentor biały 34,5 L + Skala 26 litrów

 • 18,99 zł
 • 17,09 zł

Wszelkie prawa zastrzeżone. Malinowynos.pl © 2014-2020.

Realizacja: indemi.pl