Malinowynos.pl
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Wino z kawy zbożowej Inki - przepis.

blog MalinowyNos

Link do filmu - https://www.youtube.com/watch?v=vUAGqYkKfjk

Jak zrobić wino z kawy zbożowej?

Cześć! Mamy dla Ciebie kolejny ciekawy przepis na eksperymentalne wino. Tym razem wzięliśmy na tapetę kawę zbożową typu Inka. To dość niecodzienny surowiec, jednak robiliśmy już wino z kawy i wyszło całkiem smaczne. Czy tak będzie i tym razem? Sprawdź razem z nami!

 

Zobacz pozostałe odcinki przepisu:

 

Składniki na 20 l wina z kawy zbożowej:

  • 600g kawy zbożowej Inki
  • 5kg cukru
  • 2 opakowania kardamonu mielonego
  • 2 łyżki kakao
  • drożdże winiarskie + pożywka

 

Sprzęt do produkcji wina:

  • balon z korkiem i rurką fermentacyjną
  • garnek
  • mieszadło
  • lejek

 

Przygotowania do nastawienia winka kawowego umilił nam kufelek cydru pomarańczowego, który robiliśmy w tym filmie: Cydr jabłkowy i cydr pomarańczowy. Jak się okazuje, nasz niekonwencjonalny trunek wyszedł znakomity – lekko gazowany, pachnący pomarańczami i bardzo smaczny. Choć w butelce zgromadził się osad, a cydr nie był klarowny, piękny żółty kolor całkowicie zrekompensował te małe niedogodności.

 

Przygotowanie nastawu z kawy Inki

Żeby przygotować nastaw na wino, musisz najpierw  zaparzyć kawę. W tym celu zagotuj ok. 7 l wody w ok. 10-litrowym garnku. W gorącej wodzie rozpuść Inkę i odstaw na chwilę do zaparzenia. W międzyczasie wlej do balona ok. 5-7 litrów chłodnej wody używając do tego dużego lejka. Następnie uzupełnij balon gorącym naparem z kawy. Tym sposobem zapobiegniesz uszkodzeniu szkła wskutek kontaktu z płynem o wysokiej temperaturze. Oczywiście możesz też poczekać aż kawa wystygnie i dopiero potem wlać ją do gąsiorka.

W następnym kroku przygotuj syrop cukrowy. Zagotuj 1-2 litry wody i wymieszaj z 3 kg cukru. Zanim cukier się rozpuści, dodaj do naparu dwa opakowania mielonego kardamonu, który doskonale współgra ze smakiem kawy. Dla urozmaicenia nastawu wsyp również 2 łyżki kakao. Teraz możesz dać przygotowany wcześniej roztwór cukrowy. Następnie lekko potrząśnij balonem aby połączyć wszystkie składniki i przy okazji uwolnić piękny aromat naparu z kawy zbożowej. Na koniec dodaj drożdże i zamknij pojemnik korkiem z rurką fermentacyjną. Nie zapomnij też oznaczyć balon stosowną notatką z datą nastawienia, rodzajem surowca i ilością dodanego cukru. Jeśli chcesz uzyskać ok. 20 litrów wina, na tym etapie powinieneś przygotować 17 litrów nastawu. Po ok. dwóch tygodniach drożdże przefermentują część cukru i będziesz mógł uzupełnić nastaw drugą partią syropu cukrowego, dzięki czemu zbliżysz się do docelowej objętości wina.

 

Jeśli uważnie oglądasz nasze poradniki zapewne wiesz, że często używamy drożdży aktywnych, które wystarczy dodać bezpośrednio do nastawu. Jednak w tym przypadku zastosowaliśmy tradycyjne drożdże Sherry i na 4 dni przed zadaniem przyrządziliśmy matkę drożdżową. Wybierając tego typu drożdże zawsze postępuj według instrukcji i pamiętaj o odpowiednio wcześniejszym przygotowaniu zaczynu.

Jak przygotować syrop cukrowy?

Nigdy nie dodawaj cukru bezpośrednio do nastawu, gdyż nierozpuszczone kryształki mogą znacznie utrudnić pracę drożdżom. Dlatego teraz przygotuj 2 litry wrzątku i rozpuść w nim 2 kg cukru. Starannie wymieszaj, aby uzyskać jednolity roztwór bez widocznych kryształków cukru. Wystudzony syrop wlej do balona z winem pomagając sobie dużym lejkiem. Następnie ostrożnie zakołysz szklanym pojemnikiem, aby roztwór połączył się z nastawem. Na koniec zatkaj balon korkiem z rurką fermentacyjną i odstaw na 1-2 miesiące.

 

Wino z kawy zbożowej po trzech miesiącach

Kiedy drożdże zakończą fermentację, a płyn zrzuci osad, możesz dalej działać ze swoim winem kawowym i jednocześnie sprawdzić dotychczasowy efekt. Nasz trunek obecnie wyróżnia się głęboką, niemal czarną barwą i ładnym aromatem kawy. Drożdże przerobiły większość cukru i wino zyskało półwytrawny charakter. Nie będziemy go dosładzać, taki trunek całkowicie nam odpowiada. W porównaniu do wina z kawy mielonej, ma delikatniejszy, mniej intensywny smak. W zasadzie nie ma w tym nic dziwnego, gdyż kawa zbożowa Inka jest znacznie łagodniejsza od „prawdziwej” kawy z ziaren kawowca.

 

Zlewanie wina znad osadu

Jeśli Twoje wino zyskało pożądany smak, przyszła pora na jego wyklarowanie. Aby przyspieszyć ten naturalny proces, przeprowadź dekantację, czyli zabieg mający na celu usunięcie martwych drożdży i resztek składników zalęgających na dnie balona. Do zlewania możesz wykorzystać zwykły wężyk silikonowy. Najpierw ustaw balon na podwyższeniu, np. stole lub blacie roboczym, a na podłodze połóż pojemnik fermentacyjny lub inne duże naczynie do przelania płynu. Jeden koniec wężyka włóż do balona z winem, a drugim zassij płyn, po czym szybko umieść go w pojemniku umieszczonym niżej. Siła grawitacji zrobi swoje i do drugiego naczynia trafi wstępnie oczyszczony, pozbawiony osadu płyn.

Po dekantacji dokładnie umyj balon pozbywając się nagromadzonego osadu. Następnie z powrotem przelej do niego wino i zatkaj korkiem z rurką fermentacyjną. Przy okazji zachęcamy do zapisywania ważnych informacji dotyczących dodawania cukru, dosładzania i zlewania znad osadu. Takie notatki ułatwiają pracę z winem i pozwalają określić dokładny czas jego produkcji. Oznakowany balon z winem odstaw do dalszego klarowania na kilka miesięcy.

Wino z kawy (mielonej lub Inki) to doskonała propozycja na zimę. Kiedy brakuje świeżych owoców, najlepiej użyć surowców dostępnych przez cały rok, np. kawy, zielonej herbaty, ryżu. Natomiast w okresie lato-jesień warto wykorzystać balony i pojemniki fermentacyjne do produkcji win z owoców sezonowych.

Zanim przystąpiliśmy do dekantacji wina, musieliśmy odpowiednio przygotować pojemniki fermentacyjne, czyli uzupełnić je o rurkę fermentacyjną i kranik. W tym celu nawierciliśmy po dwa otwory – jeden w pokrywie i drugi w dolnej części wiaderek. Następnie zamontowaliśmy osprzęt nie zapominając o niezbędnych uszczelkach.

 

Zlewanie wina znad osadu

Umieść balon na podwyższeniu, np. wysokim stole. Następnie podstaw pod niego umyty i zdezynfekowany pojemnik fermentacyjny lub inne duże naczynie. Za pomocą wężyka silikonowego mocno zassij wino z balona tak, aby grawitacyjnie spływało do pojemnika. W trakcie przeprowadzania dekantacji postaraj się nie zaciągać płynu bezpośrednio przy dnie ani nie wzruszać osadu, gdyż w ten sposób można łatwo zmącić młode wino. Na koniec skosztuj swój trunek i sprawdź, czy na pewno jest gotowy do butelkowania. Próbkę wygodnie pobierzesz za pomocą kranika, dzięki czemu nie musisz zdejmować pokrywy ani ryzykować zakażenia wina.

 

Jak smakuje nasze wino z kawy zbożowej?

Gdy drożdże przestały pracować dosłodziliśmy nasze winko, uznawszy, że wersja wytrawna nie do końca nam odpowiada. Po dodaniu ok. 1 kg cukru wino zyskało znacznie lepszy smak i złagodziło swój specyficzny kawowy charakter. Pozostało jednak lekko goryczkowe i kwaskowate, niemniej w wersji na słodko jest wyśmienite. Okazało się też, że eksperymentalne wino na Ince pachnie i wygląda tak samo jak wino na kawie sypanej.

 

Butelkowanie wina z Inki

Wino bardzo szybko zabutelkujesz jeśli skorzystasz z pojemnika fermentacyjnego z kranikiem. Dzięki temu masz pełną kontrolę nad rozlewem, możesz go przerwać w dowolnej chwili i oszczędzasz czas. Zabutelkowane wino zamknij za pomocą korków, pamiętając o ich wcześniejszym wyparzeniu i przygotowaniu sprawdzonej korkownicy. My do tego celu użyliśmy korkownicy dwuramiennej, która jest znacznie wygodniejsza niż ręczna, a zarazem tańsza od stołowej. Na koniec warto ozdobić butelki własnoręcznie wykonanymi etykietami lub gotowymi nadrukami z samoprzylepnego papieru. Część wina możesz też rozlać do butelek ozdobnych, zwłaszcza jeśli masz zamiar wykorzystać trunek w formie prezentu lub podczas rodzinnych uroczystości.

Do zobaczenia w kolejnych odcinkach cyklu o winie z kawy zbożowej! A jeśli chcesz zrobić inne eksperymentalne trunki, zapraszamy do subskrybowania naszego Kanału YouTube. Zajrzyj też na naszego bloga o tworzeniu domowych trunków. Z pewnością pokażemy jeszcze więcej przepisów na ciekawe wina z zaskakujących składników!

[product show="promotion" slider="true"]

Komentarze do wpisu (0)

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium