Malinowynos.pl
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Przepis na przygotowanie Cydru GOZDAWY

blog MalinowyNos

Link do filmu - https://www.youtube.com/watch?v=xM9ci3HavoM

Cześć! Robiłeś już domowy cydr z naszych rodzimych, polskich jabłek? Nie? W takim razie, proponujemy Ci przyrządzenie tego orzeźwiającego trunku z użyciem koncentratu znanego polskiego producenta GOZDAWA. Przepis jest bardzo prosty, a otrzymany efekt tak smaczny, że z chęcią go powtórzysz!

 

Co jest Ci potrzebne do uzyskania 20 litrów cydru?

  • skoncentrowany sok jabłkowy GOZDAWA „POLSKI CYDR”
  • drożdże do cydru (np. French Cider GOZDAWA)
  • 1 kg cukru
  •  pirosiarczyn potasu
  • 200 g cukru

 

Sprzęt do przygotowania cydru:

  • pojemnik fermentacyjny (33l) z pokrywą i rurką fermentacyjną
  • kran do fermentatorów z rurką do zlewania
  • garnek
  • cukromierz
  • butelki do cydru
  • myjka do butelek
  • suszarka do butelek
  • kapsle
  • kapslownica (np. dwuramienna)

 

Cydr - przygotowanie nastawu

Zacznij od przygotowania składników. Najpierw umieść pojemnik z koncentratem w garnku z wrzątkiem. Ten zabieg znacznie ułatwi Ci późniejsze wydobycie zawartości z puszki Potem uwodnij drożdże rozpuszczając je w niewielkiej ilości przegotowanej wody (35-37°C).  W następnym kroku rozpuść 1 kg cukru w 2 litrach gorącej wody. Do tak przygotowanego syropu cukrowego wlej koncentrat jabłkowy GOZDAWA i zagotuj całość. Podczas tej czynności będziesz miał okazję poczuć unoszący się z garnka intensywny aromat jabłek. To najlepsza zapowiedź tego pysznego trunku.

 

Przygotowanie nastawu do fermentacji

Teraz wlej do pojemnika fermentacyjnego ok. 10 litrów zimnej wody, aby gorący roztwór koncentratu i syropu cukrowego nie uszkodził plastiku. Możesz już bez przeszkód wlać koncentrat. Następnie dodaj wcześniej uwodnione drożdże i porządnie wymieszaj zawartość pojemnika fermentacyjnego. Odstaw nastaw do fermentacji, której czas może wynosić od kilku dni do około tygodnia, w zależności od utrzymywanej temperatury. Na koniec zamknij pojemnik pokrywą z rurką fermentacyjną i odstaw w ciepłe miejsce.

 

Kiedy cydr nadaje się do butelkowania?

Przed rozlaniem do butelek skosztuj swój trunek, by sprawdzić, czy efekt Cię zadowala. Jeśli cydr okaże się zbyt wytrawny, możesz go dosłodzić. Nie używaj do tego cukru, który wchodzi w reakcję z drożdżami i spowodowuje niekorzystną fermentację. Zamiast niego możesz użyć ksylitolu, czyli cukru brzozowego, który jest neutralny dla drożdży, a jednocześnie sprawi, że cydr będzie słodszy. Dla pewności warto pobrać próbkę do cukromierza i zbadać, czy trunek całkowicie wyfermentował. Jeśli wskaźnik pokazuje „0”, cydr jest gotowy do butelkowania.

 

Sterylizacja butelek

Teraz  możesz zająć się przygotowaniem butelek. Przez rozlaniem trunku musisz je oczywiście zdezynfekować. Warto przedtem zaopatrzyć się w wygodną myjkę o butelek, która znacznie ułatwi Ci tę czynność. Będziesz potrzebować też środka do dezynfekcji, np.  pirosiarczynu potasu. Od czego zacząć? Najpierw rozpuść ok. 1 łyżeczkę pirosiarczynu potasu  (lub innego środka do dezynfekcji) w jednej szklance wody i wlej roztwór do zbiorniczka myjki. Teraz po kolei nakładaj umyte butelki na pompkę myjki i dociskaj do jej dna. Wytwarzające się ciśnienie pozwoli preparatowi dezynfekującemu na dokładne spenetrowanie wnętrza butelki. Suszenie szkła ułatwi Ci suszarka do butelek, wyposażona w liczne wpustki.

 

Refermentacja cydru

Do końcowego etapu produkcji domowego cydru potrzebujesz wcześniej zdezynfekowanych butelek, kapsli i kapslownicy. Przygotuj także cukier, który dodasz do każdej butelki w ilości ok. 5 g (płaska łyżeczka). Cukier spowodowuje dalszą refermentację cydru w butelkach, dzięki czemu otrzymasz gazowany cydr. Uważaj jednak, by nie wsypać za dużo cukru, aby fermentacja nie przebiegła zbyt burzliwie i nie wywołała „wybuchu” butelek. Możesz też wykorzystać alternatywny sposób i zamiast cukru, wykorzystać syrop cukrowy. W tym celu rozpuść 200 g cukru w niewielkiej ilości wody i dodaj do cydru w pojemniku fermentacyjnym. Dzięki temu unikniesz późniejszego mieszania cukru w butelkach.

 

Butelkowanie cydru

Zanim zabierzesz się do butelkowania, nie zapomnij o sparzeniu kapsli wrzątkiem. Kiedy już to zrobisz, wybierz dowolną metodę butelkowania. Z naszej strony polecamy Ci wykorzystanie pojemnika fermentacyjnego z kranikiem z rurką do zlewania i zaworkiem grawitacyjnym. Mając taki sprzęt szybko i wygodnie zabutelkujesz swój cydr. Wystarczy, że włożysz rurkę do butelki i dotkniesz nią dna. Płyn poleje się dopóki nie uniesiesz rurki, co umożliwi Ci natychmiastowe przerwanie rozlewania w dowolnym momencie.

 

Kapslowanie butelek

Do kapslowania butelek możesz użyć dowolnej, ulubionej kapslownicy, np. dwuramiennej.  Najpierw nałóż kapsel na butelkę, po czym przyłóż do niego otwór kapslownicy i dociśnij ramiona. Gdy kapsel szczelnie obejmie szkło, unieś ramiona kapslownicy. Na koniec lekko potrząśnij butelką, aby rozpuścić wcześniej dodany cukier. Tak zabutelkowany cydr odstaw w ciepłe miejsce na 5-7 dni, a następnie przenieś do ciemnego i chłodnego pomieszczenia na miesiąc lub dwa. Po tym czasie możesz spożywać swój domowy cydr – na zdrowie!

Zapraszamy do kolejnego odcinka wideo-poradnika! Nie przegapisz żadnej odsłony, jeśli subskrybujesz nasz kanał YouTube!

 

[product show="promotion" slider="true"]

Komentarze do wpisu (0)

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium