Malinowynos.pl
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Wiaderko fermentacyjne 33l - zrób to sam !

blog MalinowyNos

Link do produktu - https://www.youtube.com/watch?v=PnvU8M2YAW0

Jak przygotować wiaderko fermentacyjne 33 L?

Wiaderka fermentacyjna są bardzo przydatne podczas tworzenia domowych trunków. Można w nich przygotować zacier albo nastawić wino. Przeciętne wiadro mieści aż 33 litry płynu i posiada szczelną pokrywę, która umożliwia dokładne zamknięcie. Wiadro to niezastąpiony elementy wyposażenia producenta alkoholi, ale może być też praktycznym pojemnikiem do przechowywania soku, wody czy materiałów sypkich. Tworzywo, z którego wykonane są wiadra doskonale znosi kontakt z żywnością, oczywiście także tą zawierającą alkohol. Ponadto pojemnik przydaje się do zrywania i mycia owoców.

Zastosowań dla plastikowego pojemnika można znaleźć wiele, jeśli jednak wiadro ma służyć do fermentacji, niezbędne będzie dodanie rurki fermentacyjnej oraz kranu. Rurka będzie odprowadzać z wiadra nadmiar CO2, jednocześnie blokując dostęp tlenu. Z kolei kranik przyda się do zlewania napoju znad osadu i przelewania trunku do butelek. W jaki sposób wyposażyć wiadro w te elementy?

 

Jak dołączyć rurkę fermentacyjną do wiadra?

Aby dołączyć rurkę fermentacyjną do pokrywy wiadra, będziesz potrzebować:

  • uszczelkę z dziurką
  • wiertło 16 mm. Najlepiej, by było to wiertło łopatkowe do drewna. Znajdziesz je w każdym markecie budowlanym
  • wiertarkę lub wkrętarkę

Cała czynność jest bardzo prosta. Zwyczajnie wywierć dziurę na środku pokrywy. Najłatwiej to zrobisz, jeśli pokrywa będzie nałożona na wiadro – można wtedy przytrzymać cały pojemnik. Do wywierconego utworu włóż uszczelkę z dziurką, a do uszczelki rurkę fermentacyjną. To wszystko, rurka jest zamontowana, a w wiadrze można prowadzić fermentację.

Praktyczną alternatywą dla rurki na pokrywie, jest rurka kątowa zainstalowana z boku wiadra. Taka rurka jest wygięta pod kątem prostym i działa równie skutecznie, jak tradycyjna rurka fermentacyjna. Wystarczy, że wywiercisz otwór i umieścisz uszczelkę na ściance wiadra. Rurka kątowa jest przydatna zwłaszcza wtedy, gdy chcesz położyć kilka wiader jedno na drugim. Klasyczna rurka nie pozwali na takie ustawienie.

 

Jak zainstalować kran w wiadrze fermentacyjnym?

Aby zainstalować kran w wiadrze fermentacyjnym, będziesz potrzebować:

  • wiertło 25 mm. Najlepiej, by było to wiertło łopatkowe do drewna. Znajdziesz je w każdym markecie budowlanym.
  • wiertarkę lub wkrętarkę.

Podobnie jak w poprzednim wypadku, wywierć dziurę w ścianie wiadra. Najlepiej, by kran był umieszczony kilka centymetrów od dna. Dzięki temu masz pewność, że nie będzie ściągał osadu, a jedynie czystą ciecz. Natomiast w płaszczyźnie poziomej, polecamy wybrać miejsce na środku, pomiędzy uchwytami. Wówczas kran nie będzie przeszkadzał podczas przenoszenia pojemnika.

Gdy wywiercisz otwór, zdejmij nakrętkę i wkręć gwint kranu w dziurę. Powinien wchodzić z lekkim oporem – to gwarancja, że będzie szczelnie zainstalowany. Kran jest dodatkowo wyposażony w uszczelkę, więc nie musisz wkładać żadnej dodatkowej. Dokręć nakrętkę od środka pojemnika. To wszystko. Kran jest gotowy do użycia.

Do kranu polecamy również rurkę z zaworkiem grawitacyjnym. To proste urządzenie, które bardzo ułatwi przelewanie płynu wprost do butelek. Zaworek blokuje przepływ cieczy nawet, gdy kran jest otwarty. Aby odblokować rurkę, trzeba umieścić ją w butelce i docisnąć do dna (na filmiku pokazujemy jak to działa). Po naciśnięciu zaworek jest odblokowany. Gdy tylko opuścisz butelkę, ciecz przestanie płynąć.

 

Termometr ciekłokrystaliczny i mieszadła

Przy okazji polecamy również termometr ciekłokrystaliczny. To bardzo praktyczne narzędzie, które pozwoli Ci kontrolować temperaturę nastawu. Termometr jest samoprzylepny. Wystarczy odkleić taśmę i przyłożyć go do ściany wiadra, by przylgnął na dobre. Pamiętaj, by przykleić termometr na czystą powierzchnię. Odczyt temperatury jest bardzo prosty. Wystarczy zobaczyć, która cyfra jest zabarwiona.

Natomiast do mieszania zawartości wiadra przyda się mieszadło oraz łyżka z długą rączką. Prezentowane przez nas akcesoria pozwolą na dokładne zamieszanie zawartości pojemnika nawet wtedy, gdy wiadro jest prawie pełne. 

 

Dokładne informacje na temat wierteł:

 

Na koniec zachęcamy do subskrybowania Malinowego Nosa na YouTube. Dzięki temu zawsze będziesz na bieżąco z naszymi filmikami.

[product category_id="70" slider="true" onlyAvailable="true"]

Komentarze do wpisu (0)

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium