Malinowynos.pl
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Piwo z Brew Kitu – West Coast Wheat. Przepis

blog MalinowyNos

Link do filmu - https://www.youtube.com/watch?v=ecAIJg3JaQI

Jak przygotować domowe piwo z ekstraktu? Instrukcja

Cześć! W tym odcinku pokazaliśmy jak zrobić piwo z brew-kitu, czyli nachmielonego ekstraktu słodowego skoncentrowanego do ok. 80%. To najprostszy sposób na wyprodukowanie domowego piwa, gdyż omijamy etap zacierania słodu, warzenia brzeczki i samodzielnego chmielenia. Gotowy koncentrat nie wymaga specjalistycznego sprzętu piwowarskiego, wiedzy ani doświadczenia.  Na potrzeby filmu wykorzystaliśmy brew-kit West Coast Wheat, który pozwoli nam otrzymać klasyczne piwo pszeniczne w amerykańskim stylu, prosto ze słonecznej Kalifornii. Zachęcamy również do zapoznania się z przepisem na piwo z brew-kitu Golden Ale Gozdawa.

 

Składniki na piwo:

  • Brew-kit UK West Coast Wheat
  • 1 kg cukru do fermentacji + ok. 200 g cukru do refermentacji
  • woda

 

Sprzęt do produkcji piwa z brew-kitu:

  • pojemnik fermentacyjny z miarką, kranikiem i pokrywą z rurką fermentacyjną
  • mieszadło piwowarskie
  • garnek                                              
  • dokładna waga kuchenna
  • cukromierz
  • sprzęt do mycia i dezynfekcji: szczotki i myjki do butelek, suszarka do butelek, pirosiarczyn potasu

 

Brew-kit West Coast Wheat zawiera ekstrakt słodu i jęczmienia, cukier inwertowany, ekstrakt chmielu i suche drożdże browarnicze, czyli niemal wszystkie składniki do produkcji domowego piwa. Z jednego opakowania otrzymasz ok. 40 butelek wspaniałego trunku rodem z Zachodniego Wybrzeża USA.

Eksperymentowanie na brew-kitach to świetny sposób na rozpoczęcie przygody z robieniem piwa w domu. Koncentraty pomogą Ci zapoznać się z tematem zanim przystąpisz do pracy ze słodami i warzenia z procesem zacierania. Pamiętaj jednak, że podejmując jakiekolwiek próby piwowarskie, musisz zadbać o czystość i sterylność sprzętu, gdyż w tym przypadku bardzo łatwo o zakażenie brzeczki.

 

Jak zrobić piwo z brew-kitu West Coast Wheat:

  1. W  pierwszym kroku odklej saszetkę z drożdżami piwowarskimi, którą znajdziesz na spodzie opakowania. Następnie zapoznaj się z instrukcją producenta i postępuj według zaleceń. 
  2. Dokładnie umyj pojemnik fermentacyjny i zdezynfekuj, np. używając pirosiarczynu potasu. Nie zapomnij też o mieszadle, cukromierzu i innym sprzęcie.
  3. Następnie przygotuj wybrany surowiec do fermentacji – sacharozę, glukozę, niechmielony ekstrakt słodowy (zalecane) lub mieszankę glukozy i ekstraktu. Jeśli korzystasz z sacharozy, przedtem musisz zrobić syrop rozpuszczając 1 kg białego cukru w ok. 2 litrach wrzątku.
  4. Teraz zajmij się brew-kitem. Włóż zamknięte opakowanie na 15 minut do garnka z gorącą wodą, co później ułatwi Ci wydobycie zawartości.
  5. Nadszedł odpowiedni moment na uwodnienie drożdży. W tym celu wsyp zawartość saszetki z drożdżami do szklanki z letnią wodą, wymieszaj i odstaw na ok. 30 minut.
  6. Wlej do pojemnika fermentacyjnego rozpuszczony cukier lub inny wybrany surowiec umożliwiający fermentację.
  7. Dodaj zawartość opakowania z brew-kitem, wypłukując resztki koncentratu wodą.
  8. W kolejnym kroku uzupełnij pojemnik fermentacyjny przegotowaną wodą do uzyskania 23 litrów brzeczki o temperaturze pokojowej.
  9. Na koniec wlej uwodnione drożdże i starannie wymieszaj całość, aby wszystkie składniki dobrze się połączyły.
  10. Zamknij pojemnik pokrywą z rurką fermentacyjną i odstaw do ciepłego pomieszczenia na ok. 10 dni. Po tym czasie fermentacja powinna się zakończyć i będziesz mógł przystąpić do butelkowania swojego piwa.

 

Zakończenie fermentacji i dekantacja piwa

Nasze piwo było gotowe po 21 dniach od przygotowania brzeczki, a więc nieco później niż zakładaliśmy. Na dnie pojemnika fermentacyjnego zgromadził się osad, a cukromierz wskazał ok. 0°Blg. Trunek zyskał słomkowożółty kolor, przyjemny zapach typowego piwa pszenicznego i delikatny smak.

Kiedy stwierdzisz, że drożdże przestały pracować i pomiar Blg wykonany przez kilka dni z rzędu wskazuje jednakowy wynik, przystąp do butelkowania swojego piwa. Jednak przedtem zlej piwo znad osadu do drugiego pojemnika, najlepiej za pomocą silikonowego węża podpiętego do kranika. Oczywiście nie musisz posługiwać się kranikiem, jednak to znacznie wygodniejszy sposób niż samodzielne zaciąganie płynu. Zadbaj również o czystość butelek na piwo, dlatego przed użyciem starannie je umyj i zdezynfekuj wybranym środkiem, a na koniec odstaw do wysuszenia. Aby ułatwić sobie pracę, warto użyć specjalnej płuczki, szczotki i suszarki do butelek.

 

Jak nagazować piwo?

Teraz przygotuj piwo do refermentacji, procesu umożliwiającego uzyskanie gazowanego trunku. Masz dwa rozwiązania: albo dodasz 4-5 g cukru (lub inny wybrany surowiec do fermentacji)  bezpośrednio do każdej 0,5-litrowej butelki albo rozpuścisz cukier w pojemniku fermentacyjnym z piwem. Jeśli wolisz drugą opcję, wymieszaj odpowiednią dawkę cukru (4-5g/500ml) z niewielką ilością wody i wlej przygotowany syrop do piwa. Pamiętaj przy tym, by nigdy nie przekraczać dozwolonych proporcji cukru do refermentacji. Jeśli dodasz go za dużo, ryzykujesz wybuchem „granatów”, czyli rozsadzeniem butelek przez nadmiernie nagazowane piwo. Znacznie lepiej stosować mniejsze dawki, zwłaszcza gdy drożdże nie przerobiły całego cukru podczas fermentacji.

Po dodaniu cukru możesz rozlać swoje piwo do butelek i również na tym etapie polecamy korzystanie z kranika zainstalowanego w pojemniku fermentacyjnym. Na koniec zamknij butelki kapslami przy użyciu wybranej kapslownicy, np. stołowej.

Zabutelkowane piwo przechowuj przez 1-2 tygodnie w ciepłym miejscu, aby drożdże zjadły cukier i wyprodukowały dwutlenek węgla odpowiedzialny za efekt nagazowania. Następnie wstaw butelki do piwnicy lub innego chłodnego pomieszczenia i pozwól, by trunek dojrzał do konsumpcji. Po kilku tygodniach możesz delektować się swoim piwem pszenicznym w kalifornijskim stylu oraz częstować nim rodzinę i przyjaciół.

 

Daj nam suba w serwisie YouTube, by zawsze być na bieżąco z nowymi odcinkami naszego wideo-poradnika! Zapraszamy też do lektury naszego bloga o produkcji domowego piwa, bimbru, wina i nalewek. Malinowy Nos znajdziesz również na Facebooku. Do zobaczenia!

➡️ Koniecznie zobacz naszą wyprzedaż: https://malinowynos.pl/pl/promotions
oraz nowości: https://malinowynos.pl/pl/new
➡️ Jeśli szukasz porad, odpowiedzi na pytania lub interesują Cię przepisy na domowe wina i nalewki musisz zobaczyć:
Naszą grupę na fb: https://www.facebook.com/groups/316379812207734/
Fanpage: https://www.facebook.com/malinowynospl/
Instagram: https://www.instagram.com/malinowynospl/
Butelki szklane: https://malinowynos.pl/butelki-szklane
Beczki szklane: https://malinowynos.pl/beczki-szklane
Akcesoria winiarskie: https://malinowynos.pl/fermentory-plastikowe
Akcesoria do zlewania: https://malinowynos.pl/akcesoria-do-zlewania

[product id="2573, 605, 215, 390, 668, 674, 661, 343, 676, 679, 1140, 4220" slider="true"]

Komentarze do wpisu (0)

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium